Листова гума — це сучасний матеріал, який виготовляється шляхом вулканізації штучного або натурального каучуку. Цей виріб, у вигляді технічних пластин, активно використовується в різних сферах виробництва.
Існує кілька типів резинових технічних пластин, з яких виготовляють предмети побуту, елементи агрегатів і машин, медичне та промислове обладнання. Оскільки області застосування досить широкі, цей вид матеріалу користується особливим попитом.
Види листових гумових пластин
Документ, який регулює процес виготовлення листової гумової технічної пластини, — це ГОСТ 7338-90. Він актуальний для резинових виробів, які використовуються при створенні елементів ущільнення з’єднань, що запобігають можливому тертю між нерухомими частинами конструкції. Всі елементи та матеріали, виконані відповідно до ГОСТу, повинні бути стійкими до ударних навантажень та інших особливостей.
Наприклад, якісна маслостійка технічна пластина може мати три різні ступені твердості. Вона також підходить для використання при температурі від –40 до +89°C. Цей матеріал повинен зберігати робочий стан при контакті з жирами, маслами, парами, рідинами та газами.
Згідно з ГОСТом, виробники виготовляють три основні види технічних пластин:
- Тепломорозокислотощелочестійка (ТМКЩ).
- Маслостійка (МС).
- Маслобензостійка (МБС).
Гума ТМКЩ ідеально підходить для роботи у водному, кислотному, газовому та щелочному середовищі. Також добре проявляє себе під час експлуатації в температурному діапазоні від –45 до +89°C. Технічна пластина МБС — відмінний вибір для роботи в маслянистому та вуглеводневому середовищі, а також у температурних умовах від -30 до +80°C.
Також у листовій формі виготовляється кілька типів гумових технічних пластин:
- Вакуумна. Нейтральна до дії надмірних температур і критичного рівня тиску, має покращену пружність і стійкість до стиснення. Окрім листової форми, постачається і в інших форматах. Доступні варіанти в різних кольорах та відтінках, що мають виключно естетичне значення.
- Силіконова. Цей вид матеріалу виготовляється на основі кремнію, органічних і високомолекулярних речовин. Зовні силіконова гума не відрізняється від виробів з звичайного каучуку, але сучасна формула дозволяє використовувати технічні пластини в складних умовах і при коливаннях температур від -50 до +479°C. Якщо експлуатація відбувається при температурі не вище +100°C, вироби з цього матеріалу можуть використовуватися практично вічно.
- Губчата. Основою виробу є спінений каучук, якому надають форму листів. Існує кілька типів продукції, що можуть суттєво відрізнятися за щільністю та сферами застосування. Губчата гума активно використовується не лише в промислових масштабах, але й для творчих і побутових цілей.
Всі основні характеристики технічних пластин регламентуються відповідно до норм ГОСТ 7338-90. Наприклад, остаточний розмір готових виробів повинен відповідати таким вимогам:
- Ширина листа — від 249 до 1350 міліметрів.
- Довжина листа — від 249 до 1000 міліметрів.
- Ширина рулона — від 249 до 1750 міліметрів.
- Довжина рулона — максимум до 10 000 мм.
- Товщина пластини — від 1 до 60 мм.
- Вага пластини — близько 1000 г/1 куб. дм.
Вакуумні технічні пластини повинні відповідати таким технічним характеристикам та нормам ТУ 38105116-81:
- Квадратна форма з параметрами близько 500х500, 600х600, 700х700 і т.д.
- Діапазон температур від –8 до +69°C.
Області застосування технічних пластин
Технічні пластини з гуми, що виробляються відповідно до норм ГОСТ 7338-90, активно застосовуються в різних сферах виробництва:
- Машинобудування.
- Авіабудування.
- Станкобудування.
- Атомна та хімічна промисловість.
- Виробництво продуктів харчування.
- Виготовлення предметів побуту.
Також резинову технічну пластину використовують для створення ущільнень, амортизації та герметизації. Матеріал може стати основою для виготовлення складних виробів, які будуть:
- Стійко переносити роботу в особливо агресивних середовищах.
- Контактувати з кислотами, лугами, розчинами, нафтопродуктами.
- Гасити удари і тертя, а також амортизувати.
- Мінімізувати тертя між різними поверхнями.
Переваги та недоліки технічних пластин
Технічні пластини мають ряд переваг і недоліків, які впливають на експлуатацію виробу. Серед переваг варто виділити:
- Термостійкість і морозостійкість.
- Можливість використання при температурах від –40/30 до +80°C.
- Еластичність гуми і висока зносостійкість.
Однак слід звернути увагу на деякі проблеми і недоліки, які можуть виникати при роботі з виробами:
- Використання дешевих сировин для виробництва технічних пластин. Недобросовісні виробники часто використовують дешеві синтетичні каучуки (бутадієн-стирол, ізопрен та інші), що може призвести до зниження ефективності роботи ТМКЩ.
- Спотворення вимог ГОСТу. Основоположний норматив ГОСТ 7338-90 створений для стандартизації виготовлення деталей РТІ. Матеріали для виробів, які повинні ефективно працювати в складних умовах, підбираються з урахуванням кількох параметрів:
- Температурний режим під час експлуатації.
- Наявність агресивних середовищ.
- Характеристики фізичних впливів.
Однак дотримання вимог ГОСТу може призвести до ситуацій, коли деякі норми, визначені в ньому, можуть заважати створенню дійсно ефективних виробів. Споживачі можуть помилково вважати, що технічні пластини перевищують вимоги, визначені в ГОСТ 7338-90.
Звісно, не можна стверджувати, що резино-технічні продукти, створені на основі вимог цього документа, мають низьку якість. Але не слід очікувати, що вони будуть якісно перевищувати стандарти окремих ТУ.